Growing Way

listopadu 24, 2021

Přes 400 obchodních zástupců nalákalo své klienty k tomu, aby vložili své peníze do investiční společnosti Ondřeje Janaty, kde jim slibovali zhodnocení až 30 procent. Obchodní zástupci brali za to vysoké provize. Policie však Janatu obvinila z podvodu, že svěřené miliony místo investování utrácel. Náhradu škody chtějí advokáti investorů – klientů vymáhat právě po finančních poradcích.

Společnost Growing Way vybrala celkem asi 1,6 miliardy korun. Mnozí obchodní zástupci společnosti Growing Way jsou současně i finančními poradci registrovaní u ČNB nebo zaměstnanci bank. Investice tak nabízeli svým dlouhodobým klientům, kteří jim důvěřovali. Poradci pobírali až milionové provize.

Podle policistů z NCOZ Ondřej Janata místo investování svěřených peněz  vytvořil systém známý jako letadlo nebo Ponziho schéma, kdy k vyplácení slibovaných výnosů, které dosahovaly až 30 procent, používal vklady nových klientů.

Z vědomé účasti na podvodu podezřívá policie i Janatovy spolupracovníky. Pokud by to uznal soud, byla by zde šance pro poškozené dostat zpátky téměř sto milionů, které Janata z jejich peněz vyplatil obchodním zástupcům.  

Advokáti poškozených klientů tak chtějí využít skutečnosti, že finančně poradenské firmy, pod jejichž hlavičkou řada zástupců pracovala, jsou ze zákona odpovědné za škodu způsobenou svými poradci. Zda to platí i pro nabízení investic, které se následně ukázaly jako podvod, bude muset posoudit finanční arbitr zřízený státem.  V případě, že názor advokátů potvrdí, bude škoda vymahatelná.

 

■ Okresní soud v Ostravě kvůli velkému množství poškozených rozhodl, že si lidé mají zvolit společné zmocněnce, kteří je budou zastupovat

■ Advokáti čekají, zda policie obviní i některé z finančních poradců. „Pokud by byly obviněny další osoby, umožnilo by to zahrnout jejich majetek a všechny peníze, které u nich skončily, do trestního řízení a z tohoto majetku uspokojit poškozené.

Kauza:

Growing Way
picture

Nejnovější příspěvky

Kauzy